Nám produkčním se občas stává, že si nás lidi pletou s producenty. Občas si také myslí, že jsme provozní (o tom ostatně taky plánuju napsat článek), ale v poslední době mě zaujalo ještě něco jiného. Fenomén zobrazování produkčních ve filmech nebo seriálech.
Jak si tedy společnost myslí, že produkční vlastně vypadá (nebo má vypadat)?
Začala jsem jednoduše.
Internety
Bez větších očekávání, jsem zkusila do obrázků na Googlu zadat výraz „Produkční“ a s pocitem „děj se vůle boží“ stiskla tlačítko vyhledávat.
A nestačila jsem se divit.
K mému překvapení se hned zkraje nezobrazilo téměř nic. Respektive nic zajímavého. Žádné mytické bytosti se čtyřmi hlavami, osoby s rozkostičkovanými obličeji nebo siluety s otazníky místo hlavy.
Jak tedy podle internetů vypadá taková produkční?
Zvědavostí jsem se nenechala dlouho pobízet a rolovala stránkou obrázkových odpovědí dál.
K mé nelibosti se ukázala schémata s nějakými grafy, pár obrázků blogu Hlavu vzhůru nohama (hezky pěkně SEO), odkaz na jakési produkční fórum v Českých Budějovicích, kam mě ovšem nikdo nepozval, a až na desátém místě paní Jitka. Jitka pracuje jako produkční v Českém rozhlase a práce jí moc baví. To je koneckonců zřejmé už z obrázku. Na něm se šťastným výrazem drží u ucha telefonní sluchátko a radostně něco zadává do počítače.
Při dalším posunu dolů se objevilo pár inzerátů na práci produkční, které byly doprovozeny obrázky jako: Darth Vader, sedíc před počítačem, svírá v jedné ruce světelný meč a v druhé puntíkatý hrneček jako od babičky. V danou chvíli čelící zřejmě nějaké nebezpečné hrozbě, například v podobě e‑mailu od divadelního technika.
Dalším zobrazením byl Clark Kent, rozhalující si sako a košili a odhalující superhrdinský oblek. Namísto známého písmene S, se ovšem ve slavném znaku skví nápis PRODUKČNÍ.
Potom na můj vkus příliš mnoho obrázků tiskáren, které s naší profesí mají bohužel také hodně společného. U slečny, sedící před počítačem a držící se za sklopenou hlavu jsem přestala rolovat dál.
Výsledek: Produkční jsou imaginární filmoví (super)hrdinové, veselé starší paní nebo mladé nešťastnice.
Veřejný prostor
Jedna nejmenovaná střední škola, lákala na studium produkce billboardem se sloganem Dobrý produkční musí umět čarovat. Bezesporu pochvalné uznání naší práce bylo ovšem doplněno fotografií mladé, spoře oděné čarodějnice na koštěti. Chodila jsem kolem něj do práce několik týdnů.
Výsledek: Ač věřím, že to tvůrci mysleli zcela jistě ušlechtile, tahle reklama mi zkrátka neučarovala.
Filmová a televizní produkce
V poslední době se objevilo vícero audiovizuálních počinů, kde se objevuje role produkční/ho, což hodnotím jako chvályhodné.
Ať už naší profesi herecky ztvárnil, režíroval či producentsky zaštítil kdokoliv, vypozorovala jsem v hrané tvorbě pár podobností.
✓ Produkční je v seriálu nebo filmu většinou žena.
✓ Pokud je to muž, minimálně jednou se někdo splete a označí ho za producenta. (Přeji asi, aby to bylo ve scénáři z nějakého důvodu záměrně.)
✓ Bývá docela vystresovaná a maskéři se snaží, aby to na ní/něm bylo dostatečně vidět.
✓ Má headset, vysílačku nebo alespoň sluchátka.
✓ Nikdy nemá podpatky, vždycky tenisky.
✓ Nosí ledvinku, tašku, visačku nebo alespoň desky s klipsnou.
✓ Chodí pořád všem pro kafe.
✓ Je buď zoufalá, protože chlapa nemá, nebo protože to na ní zkouší samí idioti.
✓ Z důvodu rozpočtu zastává více rolí, takže si na place střihne asistentku režie nebo častěji klapku.
✓ Důvěryhodněji samozřejmě působí když v rámci této role postava kouří.
Výsledek: Moje oblíbená byla produkční Vanda ze seriálu Dokonalý svět. Hrála ji Jana Stryková a možná podvědomě určila můj profesní směr. Nic na tom nezměnil ani fakt, že ji jako produkční módního časopisu hned v prvním díle vyobrazili trochu jako bezdomovkyni.
V seriálu Dobré ráno, Brno, hrála podle mě produkční, podle titulků asistentku režie, moje spolužačka z DAMU Tereza Volánková. Takhle důvěryhodné znechucení z jakýchkoliv změn umí ztvárnit snad jen někdo, kdo si produkci někdy zkusil.
Simona Babčáková je na plakátu komedie V létě ti řeknu, jak se mám vedle fotografií devíti dalších herců a jejich rolí - jmenovitě uvedených jako Vláďa, Ivana či Martin, označená prostě jako produkční (to už je skoro jako ten, jehož jméno nesmíme vyslovit).
A když produkční Pepa Horáček aka Tomina Jeřábek v seriálu Volha, zoufale přemlouvá režisérku, aby neodjížděla a díl o sklářích dotočila, protože jinak se zase řekne, že za všechno může produkce, není snad nikdo, kdo by se na něj v tu chvíli vykašlal.
Osobní kontakt
Je známo, že produkční poznáte podle toho, že rychle chodí, často běhá, rychle a hlasitě píše na klávesnici, často telefonuje, něco nese nebo nic nepotřebuje.
Jednou mě kamarádka Sára představila na návštěvě jako: „To je Terka, naše produkční“.
Slečna, která se zrovna zvedala k odchodu se na mě podívala a řekla: „Já mám pocit, že tě znám. Anebo možná ne, ale hned mě napadlo, že jsi asi produkční.“
Na můj podivený pohled dodala rychle zdánlivé vysvětlení: „Možná ti to kouká z očí.“
Výsledek: A já se bála, že to mám napsané na čele.
2023-04-11, TT